Založ si blog

Netrestajme rodičov! Čas strávený s deťmi počas pandémie im treba zarátať do dôchodku.

Viac ako dvojnásobne stúpol počet rodičov, ktorí strávili čas doma s deťmi oproti času pred pandémiou. A navyše hovoríme o dlhých takzvaných OČR, ktoré trvali 3 až 6 mesiacov. Vo veľkom sa to týka najmä mladých rodín. Dá sa to ľahko zmeniť.

Spolu s kolegami v Národnej rade Robertom Ficom a Ladislavom Kamenickým som predložila novelu zákona č. 461/2003 o sociálnom poistení, ktorá odstráni nespravodlivosť, že sa rodičom, ktorí boli súčasnou Covid situáciou donútení opatrovať svoje choré deti, ten čas nezarátal do dôchodku!

Aktuálna pandémia totiž ukázala veľký nedostatok zákona, ktorý nemyslí na rodičov, ktorí museli ostať s deťmi na takzvanej pandemickej OČR.

Počas minulého roka skokovo stúpol počet poberateľov ošetrovného viac ako dvojnásobne a v tomto prípade nešlo o krátke detské nachladnutia, ale mesiace núteného pobytu doma s deťmi, ktoré chceli chodiť do školy a rodičov, ktorí chceli chodiť do práce. SMER – SD je presvedčený, že je neakceptovateľné, keď sa im toto obdobie nezapočitáva do dôchodku. Rodičov by sme za to nemali trestať, naopak by sme mali jasne povedať, že si vážime, že rodičia na dlhé mesiace preberajú starostlivosť, stali sa pedagogickými asistentmi a učiteľmi.

Verila som, že koalícia zahlasuje za, špeciálne po odborných slovách bývalého ministra a štátneho tajomníka terajšej vlády Jozefa Mihála, ktorý sa k danej problematike vyjadril takto:

“Nerobím to často, ale tu treba pochváliť Smerákov Vaľovú, Kamenického a Fica za tento návrh.”

A citujem ďalej:

„Málokto si uvedomuje, že pri dlhodobom čerpaní pandemických dávok, ako je pandemické ošetrovné, nejde len o to, akú vysokú dávku dostane rodič dieťaťa, ale aj o to, ako bude vyzerať jeho budúci dôchodok.

Ak poberáte priemernú mzdu, tak za každý jeden mesiac čerpania pandemického ošetrovného strácate na budúcom dôchodku sumu približne 1,20 eur.

Napríklad matka, ktorá čerpala ošetrovné od marca 2020 do apríla 2021 a má príjem na úrovni priemernej mzdy, tak bude mať starobný dôchodok nižší približne o 15 eur.“

Zákon bol pripravený tak, že každý musel uznať, že pomôžeme každému rodičovi a najmä matkám na pandemickej OČR.

Matky zdôrazňujem zámerne, pretože tento problém sa týka najmä nich. Počas pandémie vzrástol počet poberateľov ošetrovného z viac ako 154 000 ľudí na viac ako 335 000 (117 % nárast). Mesačne sa pritom vyplatilo minulý rok 48 555 dávok ošetrovné, oproti 14 830 v predchádzajúcom roku. Takmer 481 000 dávok v roku 2020 z nich bolo práve pandemických OČR. Odhadom nevieme povedať, koľko z nich sú ženy a koľko muži, no za minulý rok bolo žien, ktoré ostali doma minimálne dvakrát viac.

Takto sa aj vďaka OČR rozširuje takzvaná „dôchodcovská chudoba“ a špeciálne vypuklé je to v prípade žien. Tie totiž na Slovensku stále zarábajú menej ako muži a ak sa im dôchodok zníži ešte aj o čas ošetrovania blízkeho, hrozí im, že prepadnú sociálnym sitom.

Zákon bolo preto potrebné urýchlene upraviť, aby sa aspoň tento pandemický čas zarátal ľuďom do dôchodku.

Čo si myslíte, ako to dopadlo?

Pán minister sociálnych vecí a RODINY Krajniak pri otázke či podporia tento zákon, podľa mňa ješitne reagoval a odpovedal, že oni nájdu lepšie riešenie. Myslím si, že to bolo iba z toho dôvodu, že to nenavrhol on, alebo vláda. Neviem si totiž predstaviť iné riešenie: buď vláda rodičom a ženám toto obdobie započíta, alebo nezapočíta do dôchodku.

Koaličný valec často nevníma potreby ľudí a uprednostňuje svoju prezentáciu. Ďakujem pár koaličným poslancom, ktorí tento návrh podporili. Bolo by možno dobré si pozrieť, že my ako opoziční poslanci sme veľa krát zahlasovali za vládne aj poslanecké návrhy, pretože našou povinnosťou je pracovať pre ľudí a nie pre politické ambície. Preto, ak sa minister práce spamätá a tento návrh predloží do parlamentu on sám, vôbec ma to nebude trápiť a určite za neho zahlasuje celý náš poslanecký klub.

Facka darcom krvi

24.11.2020

Všetci, ktorí darovaním krvi zachraňujú životy iných, dostali od koalície poriadnu facku. Mali šancu zvrátiť nespravodlivosť a nastaviť pravidlá pre všetkých darcov rovnako. Nestalo sa tak. Do Národnej rady som predložila novelu zákonníka práce, ktorý naprával jednu starú krivdu, ktorú vymyslel ešte Ľudo Kaník. Spolu s kolegami sme chceli zmeniť zákon tak, [...]

AstraZeneca

Odporúčanie z EMA: Vakcínu AstraZeneca nedávajte už ani seniorom

13.06.2021 14:52

Jedna z očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19 nemá v zmenených podmienkach v Európe podporu kľúčových odborníkov.

Roman Mikulec

Mikulec svoj rezort zvláda, tvrdí Sulík. Podľa Sakovej je v polícii bordel a anarchia

13.06.2021 14:50

SaS stojí za ministrom vnútra. Podpredsedníčka Hlasu Saková pôsobenie Mikulca kritizuje.

NR SR parlament

Voľby by v júni opäť vyhral Hlas pred SaS a Smerom

13.06.2021 13:22, aktualizované: 13:37

Vláde OĽaNO by podľa prieskumu Focusu získalo dôveru len 8,2 percenta voličov. Za ľudí sa naďalej prepadáva, do parlamentu by sa nedostala.

Čaputová

Čaputová nepovažuje účasť na stretnutí v SIS za chybu

13.06.2021 13:05, aktualizované: 13:13

Prezidentka Zuzana Čaputová v relácií RTVS O 5 minút 12 opakovane uviedla, že na stretnutí nepreberali žiadne živé kauzy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 3843x
Priemerná čítanosť článkov: 1922x

Autor blogu

Kategórie